15 Temmuz 2024 Pazartesi

Tanıklar Vuslat Doğan-Ali Sabancı Çifti'nin geçirdiği kazayı anlattı

BHM
26.08.2023 16:30
Tanıklar Vuslat Doğan-Ali Sabancı Çifti'nin geçirdiği kazayı anlattı
Vuslat Doğan-Ali Sabancı çiftinin yakınları ve kazadan sonra ilk müdahaleyi yapan tanıklar, kazanın nasıl gerçekleştiğini anlattı. Yakınları iş insanı çiftin tedavi süreçlerine ilişkin bilgi verdi

Ali Sabancı ve eşi Vuslat Doğan Sabancı, Yunan adaları turu sırasında tekne kazası geçirmişti. Hastaneye kaldırılan ve hayati tehlikesi olmayan çiftten Ali Sabancı'nın dalağı alınmış, Vuslat Doğan Sabancı ise yüzünden yaralanmıştı.

Ali Sabancı ve eşi Vuslat Doğan Sabancı'nın yaşadığı kazayı yakınları ve kazadan sonra ilk müdahaleyi yapan görgü tanıkları anlattı. Buna göre kaza şöyle meydana geldi:

Sabancı çifti, oğulları Emre ve Kaan ile birlikte sürat botuyla Lipsi Adası kıyısına doğu yol alıyorlardı. Dilaila Katsaida adlı restoranda rezervasyonları vardı. Yanlarında kaptanları da bulunuyordu ama botu Ali Sabancı kullanıyordu. Çocuklar ve Kaptan botun arkasında oturuyordu. Kayalıkları ilk fark eden kaptan oldu. Önce çocukları denize attı sonra kendi atladı. Saniyeler sonra bot kayalıklara çarpıp ters döndü. 

Vuslat Doğan ve Ali Sabancı botun altında, suyun içinde kalmışlardı. Çocuklar annelerini, Kaptan ise Ali Sabancı'yı su üstüne çıkarttı. Kaptan yaralı olan Vuslat Doğan ve Ali Sabancı’nın kendilerinde olmadığını gördü. Hemen nabızlarını kontrol etti, hayatta olduklarını anladı.

Botun kayalara çarpmasıyla çıkan çatırtı gecelemek için koya demirleyen teknelerden duyuldu. Aralarında ABC Holding'in sahibi Adanalı iş insanı Mehmet Başer’in de teknesi olmak üzere 4 veya 5 teknenin botları kazazedelere yardımcı olmak için olay yerine geldi. Yunanistan Sahil Güvenlik güçlerinden yardım istendi. Çift denizden çıkartılarak, hızlı bir tekneyle Leros Adasına götürüldü. 

Hayati tehlikenin önüne geçildi

Leros'ta Ali Sabancı’ya altı saat süren bir operasyon yapıldı, hasar gören dalağı alındı. Çarpmanın etkisiyle açılan bazı damarlarına müdahale edildi. Vuslat Doğan Sabancı’ya da gerekli olan acil müdahale yapıldı.

Sabancı çifti, deniz ambulansı ile Turgutreis Limanı'na getirildi. Sağlık ekiplerine teslim edilen çift, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Buradan Sağlık Bakanlığının ambulans uçağı ile alınarak İstanbul'daki Amerikan Hastanesine sevk edilen Ali Sabancı, tedavi altına alındı.

Ali Sabancı Nişantaşı Amerikan Hastanesi’ne getirildiğinde aort damarında yırtılma olduğu tespit edildi. Acilen ameliyata alındı. Gereken müdahale yapılarak hayati tehlikenin önüne geçildi.

Ali Sabancı akşam saatlerinde batındaki bir iç kanama nedeniyle tekrar ameliyat edilecek. Vuslat Doğan Sabancı’nın yüzünde kırıklar var. Onun da bu akşam plastik cerrahlar tarafından ameliyata alınması bekleniyor.

Sabancı Çiftini ailesi ve yakın dostları hastanede yalnız bırakmadı. Can Köseoğlu ve Fethi Kamışlı ile birlikte hastaneye gelen isimler arasında yer alan Zeynel Abidin Erdem "Türkiye'nin duaları ve doktorlarımızın başarısıyla sağlıklarına kavuşacaklarını umuyorum" dedi.

Kaynak: Oksijen 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com