04 Aralık 2023 Pazartesi

Türkiye’nin resmi gezi rehberinde ‘Go Muğla’ yayında

BHM
27.09.2022 20:22
Türkiye’nin resmi gezi rehberinde ‘Go Muğla’ yayında
Türkiye’de gezilecek ve keşfedilecek bölgelerin dünyaya tanıtılması amacıyla kurulan Türkiye’nin resmi gezi rehberi “GoTürkiye” bünyesindeki "gomuglaturkiye.com" internet sayfası ve “Go__Muğla” resmi Instagram Sosyal Medya Hesabı yayında.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kurulan Türkiye’nin resmi gezi rehberi “GoTürkiye” ülkemizin dört bir yanındaki destinasyonları sanal ortamda dünyaya tanıtıyor. Sürdürülebilir turizm hedeflerine giden yolda ülkemizin doğal güzelliklerini ve tarihi-kültürel yapısını çok sayıda dilde; tanıtım metinleri, çeşitli görsel, fotoğraf ve video görüntüleri eşliğinde aktaran yapı, son zamanların gözde tanıtım ağı sanal dünyada aktif bir şekilde faaliyetlerine başladı.

GoTürkiye bünyesindeki gomuglaturkiye.com adlı web adresinde Muğla ve dünya markası Bodrum başta olmak üzere diğer Muğla ilçelerinden şöyle bahsediliyor:

Muğla GoTürkiye
Yeryüzündeki Saklı Cennet

Manzarasına sığınan eşsiz doğal güzellikleri nice antik kentin bütünlediği, "cennetten bir parça" denilince abartı olmayacak bu kenti sen de görüp keşfetmek istiyorsan Gez Sen Muğla!

Güneşin, mavi ve yeşilin iç içe geçtiği, yüzlerce antik kenti ve ören yeriyle 8 bin yıl öncesi tarihe ışık tutan, turkuaz suları ve keşfedilmeyi bekleyen bakir koylarıyla Ege ve Akdeniz’i birbirine bağlayan Muğla, adeta saklı kalmış bir cennet gibidir. Türkiye'nin en uzun kıyı şeridine sahip ili Muğla, tarihi, kültürel değerleri ve doğal güzellikleriyle her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ege Bölgesi’nin güneyinde yer alan şehir, muhteşem denizi ve doğal güzelliklerinin yanında Karia, Likya, Roma, Bizans, Selçuklu, Menteşe Beyliği ve Osmanlı gibi birçok medeniyetine ev sahipliği yapması ile de bilinmektedir.

Antik çağda Karia, Türkler döneminde Menteşe, günümüzde ise Muğla olarak adlandırılan bu şehirden, dünyaca ünlü gezgin Evliya Çelebi ve ünlü tarihçi Herodot’un eserlerinde de bahsedilmektedir. Tarihin babası olarak adlandırılan ve Bodrum’da dünyaya gelen ünlü tarihçi, antik Halikarnasos’lu Herodot ise “Kar”ların Ege adalarından gelerek bu bölgeye yerleştiğini bildirmektedir. Diğer taraftan Osmanlı İmparatorluğu donanmasında amirallik yapmış, Trablusgarp fatihi olarak anılan Türk denizcisi Turgut Reis bu topraklarda dünyaya gelmiş, doğduğu beldeye onun ismi verilmiştir.

Doğal, tarihi ve kültürel güzellikleriyle milyonlarca kişinin uğrak yeri olan Muğla, her biri ayrı cennet olan Bodrum, Fethiye, Marmaris, Köyceğiz, Datça, Milas, Ortaca ilçeleri ve keşfedilmeyi bekleyen yüzlerce koy ile adeta bir nakış gibi işlenmiştir.

Muğla insanı büyüleyen deniz, kum ve güneşinin yanında sunduğu çeşitli olanaklarla zengin bir potansiyelede sahiptir. Su sporları, bisiklet ve doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, yayla turizmi, mağara, sağlık ve kültür turizmi gibi turizm çeşitleri şehirdeki alternatif turizm çeşitliliğini oluşturmaktadır.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com