13 Temmuz 2024 Cumartesi

Akbelen'de nöbet alanına jandarma müdahalesi

BHM
12.09.2023 10:40
Akbelen'de nöbet alanına jandarma müdahalesi
Jandarmanın sabah erken saatlerde Muğla’nın Milas ilçesindeki İkizköy mevkiinde bulunan Akbelen'i abluka altına alarak direnişçilerin alandaki eşyalarına el koyduğu, ve nöbet alanına kimseyi sokmadığı belirtildi. Yaşam savunucuları alandaki ağaçların kesilebileceği endişesi taşıyor.

Limak ve İçtaş Holding’in ortak iştiraki olan YK Enerji, İkizköy yakınında bulunan linyit madenini genişletmek amacıyla tüm engellemelere ve tepkilere rağmen 24 Temmuz’da Akbelen Ormanı’nda ağaç kıyımına başlamıştı. Çok sayıda yaşam savunucusu ve İkizköylüler nöbet alanını terk etmeyerek kalan ağaçları korumaya devam ediyordu.


Yeşil Gazete'nin aktardığına göre, bugün, nöbet alanına jandarmanın girdiği ve sinyal bozucu (jammer) araçlarıyla iletişimin engellendiği duyuruldu. Nöbet alanındaki aktivist Bursa Su Kolektifi’nden Ahmet Tatar’la iletişim sağlanamadığı belirtiliyor. Avukat İsmail Hakkı Atal‘ın bildirdiğine göre Tatar, gözaltına alındı.

İkizköylülerden Nejla Işık, Aytaç Yakar ve Güler Döşeme, barikatı aşarak nöbet alanına girmeye çalıştığında kolluk güçleri tarafından engellendi. Alanda bulunan direnişçilerin eşyalarına da el konulduğu belirtiliyor. 

Ağaç kesimi endişesi

Aktivistler, nöbet alanının boşaltılmasının ardından burada bulunan ağaçların da katledilebileceğinden endişeleniyor. 31 Temmuz’da Muğla Valiliği tarafından yapılan açıklamada artık alandaki ağaçların kesilmeyeceği belirtilmişti.

Kaynak: T24

Akbelen Milas İkizköy

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com