06 Aralık 2023 Çarşamba

Amos Antik Kenti'nde bin 700 yıl sonra ilk konser

BHM
22.10.2023 22:47
Amos Antik Kenti'nde bin 700 yıl sonra ilk konser
Muğla’nın Marmaris ilçesi Turunç Mahallesi'nde bulunan ve Karia Uygarlığının başkenti Amos Antik Kenti'nde Marmaris Ticaret Odası organizasyonu ile bin 700 yıl sonra ilk defa elektik kabloları çekilip aydınlatılarak, Cumhuriyet'in 100. yılına özel konser düzenlendi.

Antik kentte kazı çalışmalarının devam etmesi sebebi ile kısıtlı sayıda katılımcı ile gerçekleşen tenor Doğan Balcı’nın solistliğini yaptığı konserde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği şarkıların yanı sıra klasik müzik parçaları da seslendirildi. 

2019 yılında yüzey araştırmaları ve 2020 yılında kazı çalışmalarına başlanan 2 bin 200 yıllık tarihe ışık tutan, Marmaris Ticaret Odası'nın Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri dahilinde gerçekleştirdiği konserin verildiği Amos Antik Kenti'nin tarihi milattan sonra 3. yüzyıla dayanıyor. Marmaris Kaymakamı Nurullah Kaya, İlçe Emniyet Müdürü Aycan Çakır Öztürk, Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan, Marmaris Belediye Başkan yardımcısı Suzan Zift, Müze Müdürü Şehime Atabey, Amos Antik Kent Kazı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Gürbüzer ve konuklar, yaklaşık 700 metre yürüyüp ve 100 metre yukarıda bulunan amfi tiyatro için 187 basamak çıktı. Doç. Dr. Gürbüzer ve Başkan Ayhan, Kaymakam Kaya’ya antik kent hakkında bilgilendirmeler yaptı. 

Bin 700 yıl sonra tarihi kentte verilen ilk konserde viyolonselde İsmail Kaya, kemanda Kerem Çelik, piyanoda Gizem Sugötürmez ve Marmarisli Öğretim görevlisi tenor Doğan Balcı sahne aldı. Gün batımının ardından, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan konser öncesi Marmaris Ticaret Odası Başkanı Süleyman Mutlu Ayhan, Kazı Başkanı Doç. Dr.Mehmet Gürbüzer ve Kaymakam Nurullah Kaya günün anlamına ithafen konuşmalar yaptı. 
 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com