23 Ekim 2020 Cuma

BAKAN KURUM'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

BHM
29.09.2019 08:57
BAKAN KURUM'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
Bodrum'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imara aykırı bölümlerinin yıkımı için bir ay süre verilen projeleri karadan ve denizden denetledikten sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İncelemelerine Gümbet'te bulunan Le Chic ile başlayan Bakan Kurum, Bo Viera, Epique Island, Varyap Yalıkavak, Bodrum Demirbükü, Nef Yalıkavak projelerini inceledi. Sahil Güvenlik botu ile denize açılıp detaylı inceleme yapan Murat Kurum, daha sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu ve imar barışına uymayan tüm yapıların devlet eliyle yıkılacağını söyledi. 

Yaklaşık bir ay önce yine Bodrum’a geldiğini hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sözlerine şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde 20 Ağustos tarihinde Bodrum’a gelmiştik. Bodrum’da imara aykırı yapıların tespiti, ruhsata, imar planına uymayan yapıların tespitini yapmıştık. Bugün itibariyle bin 611 bağımsız bölüm, 8 otel projesi olmak üzere 9 projede tespitlerimizi yaptık. Kendilerine tespit doğrultusunda bir ay içerisinde imara aykırılıkların giderilmesi için süre verdik. Geldiğimiz süreçte, bugün itibariyle, geçen bir aylık zamanda da bakanlığımızın ilgili birimleri tespitlerini yaptılar. Yapılan tespitlere baktığınızda genelde imar barışına uymayan, 31 Aralık 2018 tarihi öncesinde yapılmış ancak sonrasında yapılmış gibi gösterilen, yine arazide doğal kot kesitlerine uyulmamış, ilave bodrum katların çıkarıldığı ve hem imar planına hem ruhsata aykırı yapıların yapıldığını gördük. Kıyı Kenar Kanunu'na göre ilk 50 metrede biliyorsunuz hiçbir yapı yapılmaması gerekliliğine rağmen mevcutta yapıların olduğu, 2’nci 50 metrede günübirlik tesislerin yapılması gerekirken günübirlik tesisler dışında tesislerin olduğu, yine imar planında turizm tesisi olarak gösterilip mevcutta konut olarak yerleşmelerin olduğu tespitleri yapıldı ve ilgililerine bildirildi.”

"Toplamda 11'i otel 19 projede, 2 bin 100 bağımsız bölüm için tebligatlarımızı gerçekleştirmiş olduk. Bu projelerin 10'unda yükleniciler tarafından yıkım işlemleri başlatıldı. Diğer başlatılmayan 9 projeye ilişkin de ilgili birimlerin aldığı tedbirlerle yıkım işlemlerini fiilen gerçekleştiriyoruz. 19 projede 2 bin 100 bağımsız bölüme ilişkin de yıkım işlemleri süratli bir şekilde yapılacak ve en yakın zamanda imara uygun hale getirilecek. Bodrum'da ve tüm sahil kesiminde incelemelerimiz devam ediyor. Bu anlamda Muğla'daki 9 ilçemizde 30 gündür aralıksız şekilde denetimlerimizi sürdürüyoruz."

20 MİLYON CEZA UYGULANDI

Gerçeğe aykırı beyanda bulunulan kaçak yapılarından dolayı imar barışı sürecinde yatırılan bedellerin hazineye irat olarak kaydedildiğini ve 20 milyon cezai işlem uygulandığını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konuşmasına şöyle devam etti;

"Yıkım esnasında devletin harcayacağı her bir kuruş da kendilerinden talep edilip alınacaktır. Bu bölgede 750'ye yakın yapı kayıt belgesini iptal ettik. Uydu görüntülerini çakıştırıyoruz. 31 Aralık 2018 öncesi ve sonrası uydu görüntülerini çakıştırıyoruz. Bu uydu görüntülere uymayan yapılara ilişkin gerekli işlemi yapacağız." 

850 BİNANIN YIKIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının da sorularını yanıtlayan Kurum, İmar Barışı'na uymayan binalarla ilgili şunları dile getirdi:

"Türkiye'de imar planına uymayan 21 bin kaçak yapı tespiti gerçekleştirdik. Bu yapıların 8 bini sahil kesiminde yer alıyor. Bunların 850'ye yakınını bugün itibarıyla yıktık. Kararlı şekilde de 21 bin kaçak yapının yıkımını gerçekleştireceğiz. Biz doğal güzelliklerimizin, doğamızın, bize emanet olarak bırakılmış bu güzelliklerin korunarak gelecek nesillere aktarılması noktasında çalışmalarımıza azim ve kararlıklıkla devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın vizyonu, liderliği çerçevesinde az katlı, bizim özümüze, kültürümüze, geleneğimize, aile yapılarımıza uygun binaları gerçekleştirmeye gayret göstereceğiz. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu anlamda tüm kaçak yapıların yıkılacağını, imar barışına uymayan tüm yapıların devletimiz eliyle yıkılacağını bildirmek isterim."

İstanbul depremi ile ilgili sorulan soruları da yanıtlayan Bakan Kurum, toplamda 10 bin toplanma alanı olduğunu dile getirerek “Bu alanlar da sürekli güncelleniyor ve güncellenmeye de devam edecek. 81 ilde Millet Bahçesi projemiz var. Bu Millet Bahçeleri projesi aynı zamanda depremde toplanma alanlarıdır. Stadyumlarımız toplanma alanıdır. İlçelerimizde birçok kamu kuruluşu binası, okulların İstanbul'da yüzde 92'si yenilenmiş durumda. Bahçeleri bile toplanma yerleridir. İstanbul'un bu noktada herhangi bir eksikliği yoktur." ifadelerini kullandı. 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com