27 Ekim 2020 Salı

BAŞKAN KOCADON'A UZAKLAŞTIRMA CEZASI

BHM
06.09.2018 10:47
BAŞKAN KOCADON'A UZAKLAŞTIRMA CEZASI
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, kendisinin görevde olmadığı 2006 yılında işlenen bir İmar Kirliliği suçlamasıyla yargılandığı davadan aldığı cezanın Yargıtayca onanması sonucu, 38 gün görevden uzaklaştırma cezası aldı. 

Mahkeme kararının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından görevden el çektirme kararı alınan Başkan Kocadon ile ilgili yazı, hafta başında Bodrum Kaymakamlığı'na ulaştı. Hafta başında izin alarak görevinden ayrılan Başkan Mehmet Kocadon, dün yapılan meclis toplantısına da katılmadı.

Ali Demiröz'ün başkanlık yaptığı toplantının sonunda Herodot Kültür Merkezine gelen Kocadon, Bodrum Belediye Meclis Üyeleri'ne hakkındaki gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Meclis üyelerine hakkındaki kararı açıklayan Kocadon cezayı, 2006 yılında Bodrum merkezde yapılan bir duvarın geç yıkılmasından dolayı aldığını söyledi ve verilen karara, kaçak yapılarla ilgili çıkan af nedeniyle yeniden yargılama talebiyle itiraz ettiklerini, sürecin halen devam ettiğini belirtti.

Daha önce de bu tür süreçlerden geçtiklerini aktaran Kocadon, "Hiçbir zaman ne halkımıza ne de devletimize küsmedik. Özellikle yüce Türk yargısının da doğruluğuna olan inancına da hep inandık. Eminim ki bu süreçte de yüce Türk yargısı güzel bir karar verecektir." dedi.
 
Konunun bir duvarın yıkım meselesinden kaynaklandığını belirten Kocadon, şöyle devam etti:
 
"Duvarı geç yıkmamızdan dolayı açılmış bir davadan yargılandık. Bu yargılamanın sonunda hapis ve para cezası almıştık. Buna itiraz etmiştik, biz bu duvarın yıktığımız için, bu cezanın verilmemesi için. Sonra savcılıkta itiraz etmiş ve sonuçta Yargıtay bir para cezasıyla belediye başkanlığından 38 gün hak mahrumiyeti vermiş. Hepinizin bildiği gibi ülkemizde imar barışı çıktı. Özellikle yapı kayıt belgesini alan her vatandaşımızın bütün cezaları Türk Ceza Kanunu'nun 184. Maddesince bütün davaları düştü. Ama hala gördüğünüz gibi, bu imar barışı çıkmasına rağmen, yargılanan yerel yöneticilerimiz ve ceza alan yöneticilerimiz var. Onun için ben bu imar barışının gündeme gelmesinde büyük emeği olan özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Adalet Bakanlığının ve İçişleri Bakanlığının tekrar bu imar barışını gözden geçirmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü biz imar barışından faydalanarak bir dava açtık. Umuyorum ki Türk adaleti en kısa sürede bununla ilgili kararını açıklayacaktır." dedi.
BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com