29 Eylül 2020 Salı

Binlerin arasında

BHM
02.03.2014 23:43
Binlerin arasında
Bodrum Yarımadası’ndan binlerce kişinin katıldığı, Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum Merkez Seçim Ofisi açılış töreni, miting havasında geçti. Başkan Mehmet Kocadon, hiç susmayan alkışlar ve sloganlar eşliğinde Bodrum Halkını selamladı.  

Bodrum Neyzen Tevfik Caddesi Tarihi Yağhane Binası’nda yer alan Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Seçim Ofisi açılışı görkemli bir törenle gerçekleştirildi. Törene ellerinde Türk bayraklarıyla binlerce Bodrumlu katılarak “En büyük CHP, en büyük Mehmet Kocadon” tezahüratları attılar. Yaklaşık 8 bin kişinin katıldığı coşku dolu açılışta vatandaşlar, CHP ve Mehmet Kocadon amblemli şapka takıp bayraklar sallayarak Başkan Mehmet Kocadon’a güven ve desteklerini gösterdiler.

Açılış töreni öncesi sahne alan Bodrum’un yöresel sanatçısı Mustafa Ergene Bodrum’un yöresel türkülerini seslendirdi. Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Mehmet Kocadon hayranı olan Ortakentli Sarso (Mustafa Sarsılmaz), Mehmet Kocadon’a uyarladığı kendi Rap türündeki parçası “Sallansın Bodrum!”u sahnede canlı performansla seslendirdi. Törene katılanlar da şarkıya büyük bir coşkuyla, hep bir ağızdan “Sallansın Bodrum Kocadon’la” diyerek, dans ederek eşlik ettiler. Sarso yoğun istek üzerine parçayı bir kez daha seslendirerek halkı coşturdu.

Açılışta Bodrum Belediye Başkanı ve CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon’a Muğla Belediye Başkanı ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Osman Gürün, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, geçmiş dönem milletvekilleri, CHP Bodrum Belediye Meclis Adayları katılarak eşlik etti.

DR. OSMAN GÜRÜN: ‘’KOCADON’LA AĞABEY, KARDEŞ GİBİYİZ.’’

Açılışta ilk konuşmayı yapan CHP İlçe Teşkilatı Başkanı Recai Seymen ve ardından CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in ardından mikrofona gelen Muğla Belediye Başkanı ve CHP Muğla Belediye Başkan Adayı Osman Gürün Bodrum Halkına ‘’Oradan burayı göremiyorsunuz ama sahneden bakınca sanki seçim bitti de kutlama yapıyoruz.” dedi. Gürün konuşmasında büyükşehirle gelen yeniliklerden bahsederek, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un onayladığı her projenin altına imzasını atacağını söyledi. Gürün, “Hepiniz şanslısınız, bizler de sizin gibi şanslıyız. Mehmet Kocadon’la ağabey kardeş gibi çok önemli projelere imza atacağız.” diye konuştu.

 

OKTAY KAYNARCA’DAN SEVGİ DOLU DOST DESTEĞİ

Gürün’ün ardından sahneye sürpriz bir isim davet edildi. Ünlü sanatçı ve tiyatro oyuncusu Oktay Kaynarca Mehmet Kocadon’u anons etmek için çıktığı sahneden Bodrumlulara ve Başkan Kocadon’a övgüler yağdırdı. Kaynarca, “Buraya çıkana kadar heyecanlanmayacağım, demiştim ama buraya çıkınca, heyecanlandım. Buradan kendinizi görseniz, kendinizle gurur duyarsınız ve gerçek Cumhuriyet sevdalısı arkadaşların, dostların bir arada olduğunu görürsünüz.  O yüzden kendinizi bir kez daha alkışlamalısınız. Ben niye buradayım, diye sorarsanız; dostluk için buradayım. İnsanlar akrabalarını seçemez ancak dostlarını, arkadaşlarını seçerler. Büyükler derler ki; dostluklar zor zamanlarda sınanır. Bodrum ve Kocadon zor zamanlarda dostluğunu sınadı. O yüzden bir kere daha alkışı hak ediyorsunuz. Bodrum, Kocadon’a, Kocadon Bodrum’a yakışıyor! Şimdi, güzel Bodrum’un yakışıklı başkanı, Mehmet Kocadon geliyor!” diyerek coşku ve alkışlar arasında başkanı sahneye davet etti.

BODRUM BELEDİYE BAŞKANI MEHMET KOCADON’A BODRUM HALKINDAN TAM DESTEK

Başkan Mehmet Kocadon balon ve konfetiler arasında sahneye eşi Hülya Kocadon ile çıktı ve alanı dolduran binlerce kişi tarafından uzun süre alkışlandı. İzdiham boyutunda bir katılımla gerçekleşen açılış töreninde Başkan Kocadon, sloganlar ve durmak bilmeyen alkışlar arasında başladığı konuşmasında Bodrum Yarımadası Halkına öncelikle sevgi ve saygılarını iletti. Başkan sahnede konuşmasını yaptığı sırada seçim ofisi önü, Neyzen Tevfik Caddesi boyunca adeta miting alanına döndü. Binlerce Bodrumlu vatandaş, hep bir ağızdan “Başkan Mehmet Kocadon”, “en büyük başkan bizim başkan” gibi sloganlar atarak Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a olan sevgi ve desteklerini gösterdiler.

 

“BAKIN HERKES BURADA… TOPLAMA DEĞİL BU, GERÇEK SEVDA”
Başkan Mehmet Kocadon kendisini desteklemeye gelen binlerce Bodrumluya “Bu güzellik var ya, ne bir rengin, ne bir amblemin güzelliği, bu güzellik gönül güzelliği, birlik beraberlik güzelliği. Üç yaşından 93 yaşına kadar herkesin gönül birliği bu arkadaşlar. Bakın herkes burada… Toplama değil, bu gerçek sevda. Birlik, beraberlik, Bodrum sevdası, Mehmet Kocadon sevdası, dik duruşun sevdası, bedel ödemenin sevdası bu, bedel!” diyerek seslendi.

KONUŞMASINI BODRUM HALKININ ARASINDA SÜRDÜRDÜ
Başkan Kocadon konuşmasının devamında alkışlara dayanamadı ve “sizlerin arasında konuşacağım” diyerek sahneden aşağı indi. Sahneden vatandaşların arasına inerek konuşmasını telsiz mikrofonla sürdüren Başkan Kocadon’a Bodrum Yarımadası Halkı ilgilerini ellerini uzatıp dokunmaya çalışarak gösterdi. Bodrum Halkının arkasında hep dimdik durduğuna vurgu yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Adıma her türlü karalama, leke, hepsi yapıldı arkadaşlar ama inanmadınız ve dediniz ki; bu suçlamalarda dikiş tutmaz arkadaş, dikiş tutmaz, dediniz. Bizim güzelliğimiz bu arkadaşlar” dedi.

 

“BELKİ BU SEÇİMDE OY VERİR FATMA HANIM”
Önceki partisinde annesinden bir kez bile oy alamayan Başkan Mehmet Kocadon konuşması sırasında annesi Fatma Kocadon’u görerek, “Şurada annemi gördüm. Anneme kadar bir gidip geleceğim. Bir elini öpeyim, belki bu seçimde artık oy verir Fatma Hanım. Bu seçimde oy vereceksin artık.” dedi ve annesine doğru ilerledi. Başkan, “Bodrum Yarımadası öyle bir oy oranıyla yerel seçimlerden çıkacak ki arkadaşlar, bütün Türkiye'ye ışık olacak, umut olacak, gelecek olacak” dedi. Bu sırada annesinin yanına ulaşan Başkan Kocadon, “Fatma Hanım öpüyorum elini. Oyuma bir oy daha kattım ve ilk defa. 15 senedir ilk defa oy alacağım kendisinden.” diyerek elini öptü.

‘’HALKINLA EL ELE TUTUŞABİLİYOR MUSUN? HALK SANA DOKUNABİLİYOR MU? İŞTE BU.’’

Kocadon, konuşmasının devamında, “2009’da da burada bir açılış yaptık ve dedik ki hizmet getirmeye geliyoruz, ‘Bodrum Yeniden Doğacak’ dedik, evet arkadaşlar. Bakın beş yıl içinde Bodrum nereden nereye geldi. Öyle bir uyum içinde çalıştık ki meclis üyesi arkadaşlarımla, gece demedik, gündüz demedik. Hep beraber Bodrum’un güzelliklerine el kaldırdık. Şimdi de değerli belediye başkanım Sayın Osman Gürün’le bu güzelliklere el kaldıracağız. Geldiğimiz günden beri arkadaşlar altyapı yapmaya devam ediyoruz, halkımızın sağlığı için gece gündüz çalıştık, her türlü baskıya, engele rağmen yılmadık, yılmayacağız, yıldıramayacaklar da… Şu birlik beraberlik, şu güzellik arkadaşlar, her yerde artık kendini gösteriyor. Sadece altyapıda değil, bakın, Bodrum’un meydanları geri geldi. Bodrum'da kamuya ait alanları tekrar kamuya kazandırdık. Belediye Başkanlığı, yol yapmak, asfalt dökmek, beton dökmek, büyük binalar yaptırmak değil. İşte halkın arasında böyle gezebiliyor musun? Halkınla el ele tutuşabiliyor musun? Halk sana dokunabiliyor mu? Halkın sana sokakta, bizim oğlan, benim şu derdim var, diyebiliyor mu? İşte belediye başkanlığı bu, arkadaşlar. Süslü süslü projeler yaptırmasını biz de biliriz, gelip burada ahkâm kesmesini, hatta Mumcular’a deniz getireceğimizi vaat etmeyi biliriz. Ama biz diyoruz ki, ayağı yere basan projelerle karşınızdayız. Biz altına imza atıyoruz her projemizin, çünkü herkes biliyor ki Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir üstünlüğü var. Bu üstünlük Bodrum’da da var, Muğla’da da” dedi.

Konuşmasında spora ve eğitime çok önem verdiğinin altını çizen Başkan Mehmet Kocadon, okullara ve spora ilgili bakanlıklardan daha fazla kaynak aktardığını belirttikten sonra örf ve adetlere de büyük önem verdiğini söyledi ve “15 yıl önce de örf ve adetlerimize sahip çıkıyorduk, deve güreşimize de sahip çıkıyorduk. Deveci başkandım, biliyorsunuz. Şimdi bakıyorum da herkes bir deve güreşi sevdasında. Sen neredeydin daha önce, kardeşim? Bunlar seçim yatırımı… Şimdi bakın, köylere gidin dolaşın, beldelere gidin dolaşın… 15 yılda hangi belediye başkanı, belde belediye başkanlarını benim kadar ziyaret etmiştir? Bunları bir belediye personeline sorun, arkadaşlar. Küçük bir evladım beni yolda gördüğünde ‘Anne, Kocadon Kocadon Kocadon!’ diyor, düşünebiliyor musun? Altı yaşında çocuktaki sevdaya bak! 92 yaşında bastonuyla yürüyen teyzemin, amcamın sevdasına bak… Bunlar kolay olmadı, arkadaşlar. Bunlar sizlerle el ele koşarak oldu, bunlar bir özveridir, bir gönül birliğidir. Bakın bakalım, sorun bakalım engelli ailelerine, en büyük yardımı size kimler yapıyor diye… Yahşi'deki okula (Zihinsel Engelliler Okulu) temel attığımızda bize inanmayanlar vardı ama bugün okula gittiğimizde gurur duyuyorum ve maçları bile orada yetişen çocuklarla birlikte seyrediyorum. Minibüste yan yana oturuyorum, hatta öyle bir şey ki; Nermin (zihinsel engelli) bana mesaj atıyor, ‘Mehmet abi özledim, nerdesin’ diyor. İşte eğitimin güzelliği bu… Bu arkadaşım mesaj atabiliyorsa o da benim gururum, arkadaşlar.’’ dedi.  
 

‘’BİZ HAKKIMIZI, HUKUKUMUZU, MEDENİ ÇERÇEVELER İÇİNDE ARARIZ.’’

Başkan Kocadon, Bodrum Yarımadası halkından binlerce insanın arasında konuşmasını sürdürerek ilerlerken sahneden, “Başkanım çok kalabalık” denilince “ama ne yapayım bu insanlar yarattı beni, bu güzel insanlar, medeni insanlarım yarattı, onlar sahip çıktı, onlar inandı, bugün de inanıyorlar, inanmaya da devam edecekler.” dedi. O sırada bir vatandaşın, ‘Başkanım hayırlı olsun’ demesinin üzerine Başkan, “Hepimize hayırlı olsun, sadece bana değil, bütün Bodrum’a hayırlı olsun. Her zaman söylüyorum, söylemeye de devam edeceğim. Biz hakkımızı, hukukumuzu, medeni çerçeveler içinde ararız, asla da bunun dışına çıkmayız. Bizi o kulvarın dışına çekmek isteyenlere de diyoruz ki; kardeşim sen orda oyna, biz oraya gelmeyiz ama tozutacaksan az tozut, etrafı rahatsız etme. Biz medeniyetten, haktan, hukuktan, birlik beraberlikten, kardeşlikten, paylaşımcı ruhumuzla beslenen insanlarız… Biz asla şiddetin, tehdidin yanında olmayız. Olmaya da müsaade etmeyiz arkadaşlar. Bodrum’da zaten asla müsaade etmeyeceğiz, herkese örnek olacağız arkadaşlar.’’ sözleriyle yanıt verdi.

‘’EY BODRUM’UN AYDINLIK YÜZLÜ İNSANLARI...’’

Başkan Mehmet Kocadon konuşmasını ‘’30 Mart yaklaşıyor ve size diyorum ki, ey Bodrum'un aydınlık yüzlü insanları, zor günlerimde sahip çıkmış, bütün Türkiye'ye örnek olmuş insanları… Lütfen 30 Mart’ta oyunuzu kullanmaya gittiğinizde, vicdanınızın sesini şöyle bir dinleyin. Bu vicdan size doğru yolu gösterecek. Diyecek ki o doğru yol Cumhuriyet Halk Partisi ve Mehmet Kocadon’dur, arkadaşlar. Bugün bu güzelliğe bakın, Allahım bile istedi arkadaşlar, Allahımız bile istedi. Görüyor musunuz? Sabah kalktığınızda yağmur. Dediler ki başkanım ne olacak? Eşim bile dedi, ne olacak? diye. Dedim ki; hanım, sen beni iyi tanırsın. Ben içi dışı bir insanım, dedim. Ben içinde kötülük olmayan, insanlara güler yüzle bakan ve onlara yardım edince mutlu olan bir insanım, dedim. Allahım bunu biliyor, dedim. Bakın şu güzelliğe, bakın; şu alanın güzelliğine bakın. İşte bizim farkımız bu arkadaşlar. Bizde art niyet, sahtekârlık, sahte gülüş yok. Bizde boş vaat de yok. Biz CHP olarak gençlik kollarımızla, kadın kollarımızla büyük bir aileyiz. Bu kardeşiniz ise Bodrumlu vatandaşlarıyla el ele yürüyen, gerçek, içinizden çıkardığınız bir değerdir.’’ sözleriyle sürdürdü.

‘’OYLARINIZI CHP’NE VERİN Kİ BU KARDEŞİNİZ SİZE BORCUNU ÖDEYEBİLSİN.’’

Bodrum Belediye Başkanı ve CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon konuşmasının son bölümünde Bodrum Yarımadası halkına seslenirken, Dr. Osman Gürün’ü işaret ederek ‘’Değerli başkanım, büyük başkanım sen söyledin, ben de söylüyorum… Arkadaşlar Bodrum’un bütün ayağı yere basan projelerinin altında Mehmet Kocadon ve Osman Gürün imzası olacak, bundan adımız gibi eminiz. Şimdi hepinize son sözümü veriyorum; beş yılda Bodrum'da birlik beraberlik içinde bir yönetim sergiledik ve bakın biraz önce söyledim, mikrofonun sesi kesildi. Meydanlar oluşturduk, kamu alanlarını kamuya geri döndürdük, halkımın nefes alabileceği ve yeni açtığımız kafeteryalarla işsizlerimize iş verdiğimiz bir Bodrum yarattık arkadaşlar ve bunları şimdi bütün yarımadada yapma sözü veriyoruz. Bodrum'a yakışan, Bodrum’un gelecek misyonunu çağdaş, medeni bir Bodrum olabilme sözünü Mehmet Kocadon ve Osman Gürün buradan sizlere veriyor, arkadaşlar. Birinci geçim kaynağımızın turizm olduğunu asla unutmayalım ve Bodrum'un tanıtımı için 12 yıldır gece gündüz çalışıyoruz. 30’a yakın ülkede fuarlara katılıyoruz. Tek amacımız Bodrum’u merak ettirmek, bir turist daha getirebilmek. Bunun ekonomik rantını, zincirlerin halkaları gibi sizlerle paylaşmak bizim en büyük sevdamız ama şimdi esas büyük sevdamız var… Bu sevda ne, biliyor musunuz? Bodrum’u dünyaya direk açmak, arkadaşlar. Bunun için de uğraşıyorum. Bodrum artık dünyaya havalimanından direk açılacak. Bunun için çalışıyorum, bunun mücadelesini veriyorum.  Bodrum'a da yakışan budur. Nasıl bugün Tepecik Camisi’nden Marina’ya kadar bu coşkulu kalabalık böyle hep bize inanıp güvendiği için buradaysa, üç yaşındaki kardeşimle, 93 yaşındaki büyüğüm… Demek ki artık bize de çalışmaktan başka bir şey düşmüyor. Hatırlıyor musunuz? Size bir şey söylemiştim, beni bıraktıkları gün; 1000 tane araçla 15 km konvoyla beni Muğla'dan almaya gelmiştiniz… Öyle bir kalabalık topluluğuyla beni Bodrum Meydanı’nda karşılamıştınız ve iki buçuk saat beklemiştiniz, dağılmadan… Oradan size şunu söylemiştim; halkıma, devletime asla küsmüyorum ama bana bunu yapanların hepsini de Allaha havale ediyorum, demiştim. Hatırlayın! Allah'a havale ediyorum, demiştim. Şimdi onlar uğraşıyorlar. Demek ki arkadaşlar, yukarıda Allah var, etme bulma dünyası. Bana sahip çıktığınız için size büyük bir vefa borcum var. Bu borcu ancak size hizmet ederek ödeyebilirim. Onun için de gelin, 30 Mart'ta bu güzel oylarınızı, Cumhuriyet Halk Partisi ve Mehmet Kocadon’a verin ki, bu kardeşiniz size vefa borcunu ödesin, borcumu ödememe izin verin! Şimdi saatlerdir bekliyorsunuz, çok teşekkür ediyorum. Esas oyu şunun için istiyorum sizden; Mustafa Kemal için, laik Cumhuriyet, bireysel hak ve özgürlükleriniz, çocuklarınız, torunlarınız için, Türkiye'nin geleceği için bu seçimde oylarınız Cumhuriyet Halk Partisi'nin olsun, arkadaşlar. Bakın torunlarımız için dedim, geleceğimiz için! Bunu asla unutmayın!”

Tören sonunda sahneye, CHP Bodrum Meclis Üyesi Adayları da çıkarak, Bodrum Belediye Başkanı ve CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon’la birlikte el ele tutuşup “Gelecek Bodrum’un” diyerek, birlik ve beraberlik mesajları verdiler.

Açılışın sonunda ise törene katılanlar Bate Bahadır Aksoy grubunun çaldığı müziklerle eğlendiler. 

 

BHM
©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com