27 Mayıs 2022 Cuma
Özay KARTAL
Özay KARTAL
AHVAL
30.11.2008 19:06

CHP NE YAPAR?

CHP genel başkanı Sn. Deniz Baykal‘ın Bodrum ziyaretini yapması ile artık Bodrum‘da da yerel seçim kampanyasının açılış düdüğü çalmış oluyor gibi.

Bu ziyaret öncesi Bodrum caddeleri CHP billboardları ile donatıldı. Bilboardlar‘dan anlaşılacağı üzere CHP ilçe teşkilatı seçim kampanyasını "Yarımada da İktidar" sloganı üzerine kurgulayacak.

Yerel seçimler öncesi sağ yada sol farketmez, her partinin gedikli politbüro üyeleri perde arkasında bir çok pazarlıkla, önce kendi pozisyonlarını, sonrasında da adaylarını belirleme yarışındalar.Hal böyle olunca detaylara eğilen gözler genel resmi göremeyebiliyor.

Bodrum‘da seçim öncesi genel durumun resmi, yine bu sutünlarda sevgili Özcan ÖZGÜR‘ün bir önceki köşe yazısında çok detaylı ve başarılı bir şekilde çizildi. Bu genel resim üzerine CHP‘nin kalesi niteliğindeki Bodrum yarımadasında muhtemelen olasılıklar üzerine bir senorya yazalım;

Öncelikle son yerel seçim sonucu;    CHP 5035, AKP 2218, ANAP 1,379,  DYP 841, MHP 259, BAGIMSIZ  916.

sonrasında son genel seçim sonucu; CHP 8026, AKP 2328, ANAP  -------,  DP 1002, MHP 2,712, GP  717.

Herkes tarafından biliniyor ki, Mehmet KOCADON Bodrum belediye başkanlığına aday. Ailesinin CHP kökenli olmasına rağmen kendisi DP den iki dönemdir Ortakent Belediye başkanlığını çok başarı bir şekilde yürüttü. Ve genel hava  Bodrum Belediye başkanlığı için en güçlü adayın kendi olduğunu gösteriyor.
Fakat onun hangi partiden aday olacağı konusunda henüz netleşmiş bir durum yok. CHP‘nin ise  onun adaylığını açıklayıp, fakat partisi konusunda bıraktığı açık kapıyı nasıl değerlendireceği merak konusu.

Biz ise senaryomuzu tam da bu noktada kurmaya başlayalım;

    - CHP?nin olumsuz yaklaşımı sonucunda, Mehmet KOCADON seçimlere kendi partisinden katılır, yerel 
      seçimlerde partiden daha çok adayın kendisine oy verildiğine göre,  yarış Mehmet KOCADON ve CHP 
       arasında olur. Bu durumda Mehmet Kocadon CHP tabanından da önemli miktarda bir oyu kendine taşır.
    - CHP‘nin muhtemel adayı  Mazlum AĞAN belediye çalışanları ve CHP‘nin kemikleşmiş oylarını alır.
    - DSP, CHP küskünlerinin Ören beldesinde yapmış olduğu gibi, ayrı bir aday seçime girer ve bir kısım oyu
      alır.
    - Tüm bunların yanına Deniz BAYKAL‘ın son dönemde yapmış olduğu Atatürk‘ün partisine Kara Çarşaf
       giydirme rezaletinin getirdiği oy kaybı. ( Örneğin son genel seçimlerde,CHP‘nin oy deposu olarak görünen Alevi kesim‘in bir kısım oylarının MHP‘ye akması gibi)

Tüm bunlar Bodrum merkezde sol oyların bölünmesine neden olur, özellikle İzmir ve Bodrum gibi yerlere çok sıkı asılacağı belli olan ve Bodrum?da 2500 gibi azımsanmayacak bir oy potansiyeli olan AKP, iktidar, para ve takiyeci gücü ile Bodrum merkez belediyesini ele geçirmesi hiç de süpriz olmaz.

Bu durumda MHP‘nin merkez deki tavrı ciddi anlamda dengeleri değiştirir. MHP‘nin Türban yasasındaki gibi yeri geldiğinde AKP ile inanılmaz ittifaklar yaptığını düşünürsek, tehlikenin boyutu daha da artar.

Kötü senaryo bu kadarla kalmaz.

Bodrum merkez belediyesini eline geçiren iktidar partisi AKP, daha önceki imar yetkisini merkeze almaya çalışmasında olduğu gibi, Yarımadada bulunan 11  belediyenin Büyük Şehir Belediyesi gibi tek bir çatı altına toplanması yönünde bir yasa çalışması yapabilir  ve imar yetkilerini bu merkezi belediyeye bağlayabilir.

Zaten bu konuda daha önce çalışmalar yapıldığını ve raporlar yazıldığını biliyoruz.

İşte bu yerel seçimler, bu fırsatı onlara verebilir.
CHP‘nin sloganı olan "Yarımada da İktidar " ,  sadece de merkezde  değil Gümüşlük ve Yalıkavak‘ta da iktidar kaybına dönüşebilir.

Slogan  "Tüm Yarımadada İktidarsızlık" haline dönüşebilir.

İşte bu nokta da CHP akılcı davranmak ve öngörü yapmak durumunda, gidecek başka Bodrum‘umuz yok.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com