27 Mayıs 2022 Cuma
Özay KARTAL
Özay KARTAL
AHVAL
10.09.2012 00:12

HALİKARNAS?IN GURURU

19  Ocak 2011 tarihli yazımın başlığıdır bu. ( Yazı için TIKLAYINIZ )

O yazımda M.Ö. 1 yada 2. yy’da yaşamış Halikarnas’lı bir şairin şiirini, İngilizce deşifresinden Türkçe’mize kazandırmaya çalışmıştım. Kısaca şiir; Halikarnas’ın yüzyıllardır süren ünü ve gururunun nedenini anlatır.

Şiir, Halikarnas halkının erdemleriyle başlayıp, o halkın yarattığı nice tarihçi, yazar, şair ve sanatçılarının kronolojik bir listesini sunar ve sonunda "işte Halikarnas bu yüzden gururlu" der.

Halikarnas 2000 yıl sonra tüm birikimine yakışır şekilde yine tarih yazdı.
Halikarnas yani Bodrum halkı kendi onuru ve namusu olan demokratik hakkının, seçiminin gasp edilme teşebbüsünün önüne çıkıp dimdik durup "HAYIR" dedi. " Başkanımızı geri istiyoruz" dedi. 

Adil Türk adaletinin tahliye kararı ise Bodrum halkının bu düşüncesinin hukuki haklılığını büyük ölçüde teslim etti. 

Bodrum halkının siyasi ve demokratik tercihlerini gasp etme yada yönlendirme girişimine karşı en güzel cevabı Başkan Kocadon‘u karşılamaya gelen 16000 Bodrum‘lu verdi.

Başkan Kocadon‘un tutukluluğu süresince onun arkasından yapılan dedikoduların ve karalamaların da  en güzel cevabını onu karşılamaya gelen 16000 Bodrum‘lu verdi.

Başkan Kocadon‘un siyasi hayatının bittiğini varsayıp stratejiler geliştirme cehaletinde bulunanlara da en güzel cevabı işte o 6000 Bodrum‘lu verdi.

Ve hatırlatmak gerek 8000 oyla seçilmiş bir insanı hapishane çıkışı 6000 kişi yani nerdeyse oy veren insanların tamamı karşılamaya geliyorsa, Facebook‘da 17000 insan onun için bir araya gelip aynı duyguları paylaşıyorsa, ortada bir başarı vardır, hem de çok büyük bir başarı.

Ama belkide bu başarı sahibine ait olduğundan daha fazla  o başarının yaratılmasına fırsat veren, sahiplenen ve korumasını bilen halka aittir.

İşte bu günlerde Halikarnas yine kendi tarihine yakışır şeyler yapıyor.

Bodrum‘lu antik şairimiz ne güzel söylemişti;

" İşte Halikarnas bu yüzden gururlu."

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com