26 Eylül 2020 Cumartesi

KOCADON'UN ADAYLIĞI PARTİ MECLİSİNDE REDDEDİLDİ

BHM
28.01.2019 12:40
KOCADON'UN ADAYLIĞI PARTİ MECLİSİNDE REDDEDİLDİ
Cumhuriyet Halk Partisi’nde belediye başkan adaylarının belirlenmesi için yapılan ve yaklaşık 13 saat süren Parti Meclisi toplantısında MYK’dan Bodrum adayı Mehmet Kocadon çıkmasına rağmen, Osman Gürün ve 4 CHP Muğla millet vekilinin karşı çıkıp istifa resti çekmesi sonucunda 19 kabul oyuna karşılık 40 ret oyu aldı. 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün saat 17.00'de toplanan ve geç saatlere kadar süren Parti Meclisi toplantısının ardından  31 Mart yerel seçimlerinde yarışacak 145 yeni belediye başkan adayı belli oldu. Özellikle İstanbul ve İzmir ilçe adaylarının oylanmasında yaşanan tartışmalar nedeniyle Kılıçdaroğlu'nun toplantıya üç kez ara verdiği öğrenildi.
 
Gergin bir ortamda devam eden toplantıda söz alan üyeler, PM’ye sunulan bazı belediye başkan adaylarına itirazda bulundu. CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun istifası gecenin en çok konuşulan konularından biriydi. Ancak Kaftancıoğlu, bu istifa kararının ardından 7 saat sonra istifadan vazgeçtiğini duyurdu. 
 
Yaşanan tartışmalar üzerine bazı meclis üyeleri “kapalı oylama” talebinde bulundu. Bu talep doğrultusunda çok sayıda ilçenin adayı “kapalı oylama” yöntemiyle belirlendi.
 
Fethiye’de Alim Karaca, Marmaris Mehmet Oktay ve Seydikemer’de İbrahim Ertürk’ün adaylıkları kesinleşirken, MYK'dan Bodrum için Mehmet Kocadon, Marmaris için ise Ali Acar çıkmasına rağmen, Osman Gürün ve CHP'nin 4 Muğla milletvekilinin istifa tehdidi neticesinde Kocadon ve Acar yarıştan elenen isimler oldu.
 
Toplantının ardından Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun bir açıklama yaptı. Torun, daha önce 697 belediye başkan adayını açıkladıklarını, bugün açıklanan 145 aday ile toplamda 842 belediye başkanı açıklamış olduklarını belirtti. Torun, şöyle konuştu: 
 
"Parti meclisimiz çok değerli bir çalışma yaptı. Biz bu çalışmalarından dolayı bütün parti meclisi üyelerimize de teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sabahın bu saatine kadar özveriyle çalışmalarını sürdürdüler. Yaklaşık 100 civarında açıklanmayan belediye başkan adayımız kaldı. Bunları da önümüzdeki hafta mutlaka açıklamış olacağız. Ve tüm belediyelerimizin belediye başkan adaylarını açıklayarak yolumuza devam edeceğiz. Her şey planladığımız süreçte planlı bir şekilde devam ediyor. Adaylarımız sahada vatandaşlarımızla buluştukça ve onların teveccühlerini gördükçe artık görülüyor ki birçok belde, ilçe, il ve büyükşehirde CHP'li belediyeleri göreceğiz.'' dedi.
 
Bodrum adayının önümüzdeki hafta yapılacak olan Parti Meclisinde belirlenmesi bekleniyor. Öte yandan siyasi kulislerde, Bodrum'a aday gösterilmemesi  durumunda Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olacağı konuşulan Mehmet Kocadon'un nasıl bir tavır izleyeceği herkes için merak konusu.
 
 
BHM
©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com