27 Mayıs 2022 Cuma
Özay KARTAL
Özay KARTAL
AHVAL
29.03.2016 18:56

KÜLLİYENİN ŞİFRELERİ

23 Mart Çarşamba günü Kent Konseyinin Nurol Kültür Merkezinin 600 kişilik salonunda organize ettiği toplantıda Bodrum Külliyesi Projesi ele alındı.

Başta STK başkanları olmak üzere salona sığmayan Bodrumlular konuyla ilgili görüşlerini açıkladılar. Külliye hakkında tek olumlu görüş açıklayan olmadığı gibi, hem teknik, hem de hukuki şaşırtıcı detayları kamuoyu ile paylaştılar.

Bende sizle paylaşmak isterim.

Vakti zamanında yapılan Ortakent imar planında 10 dönümlük bir arsa dini tesis alanı olarak ayrılmış.

On dönüme on tane belde camisi yapılabileceğine göre bu alan o vakitlerde bu külliye için ayrılmış. Yani konunun başlangıç noktası o imar planı ve Ortakent - Yahşi Belediyesi.

Bodrum Belediyesi zamanında gerek imar planı değişikliği gerekse ruhsat başvuruları defalarca ret ediliyor. Bunun üzerine çok seri bir şekilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapı ruhsatını veriyor. Yapı ruhsatında teknik imzalar bölümü bomboş bir tek mimarın imzası var. Bu bile başlı başına skandal.

Konuyla ilgili teknik ve hukuki kısımları uzmanlarına bırakarak bu projenin ne maksatla yapıldığı sorusuna cevap aramayı tercih ederim.

Bu projenin hamisi her ne kadar Bodrum Müftülüğü görünse de, Kent Konseyi toplantısında gerçek hami olarak Eski Yozgat AKP Milletvekilinin isim ön plana çıktı. Mehmet Çiçek Külliyenin yapılması düşünülen yerde de evi bulunan,  Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı sonrası 1999 – 2011 yılları arasında 3 dönem AKP Yozgat milletvekilliği yapan bir ilahiyatçı. Bodrum’a sıklıkla gelen ve Ahmet Karataş ve Mustafa Er gibi Bodrum’un tanınmış simaları ile dostluğu olan birisi. Sevgili Ahmet Karataş’ın kızının düğününde Muğla Valisi Amir Çiçek ile birlikte en önemli konuklar. (1)

Mehmet Çiçek’in AKP Yozgat milletvekili olduğu dönemde Muğla Valimiz Amir Çiçek’te 2006-2010 yılları arasında Yozgat valisi olarak görev yapmış.

Bodrum’a 1,5 yıl önce müftü olarak atanan Dr. Ali ÜNAL’ın da, Mehmet Çiçek gibi uzun yıllar diyanette üst düzey görev almış ve muhtemelen birbirleriyle tanışan insanlar olmalı.

Bodrum’la çok fazla ilgili olan Mehmet Çiçek enteresan bir kişilik;

"İslam hayatın her safhasında yaşanmalı. O zaman bir hâkim karar vermeden önce Kuran'daki ayete bakacak. 'Din ne diyor' diye bakmalı" demiş bir demecinde. (2)  Çiçek, Demokratik Hukuk sistemini değil Şeriatı savunuyor.

2013 de Bodrum’da verilen 4 bin kişilik iftar yemeğinin açılış duasını yapmış ( 3 )

“Diyanet İşleri Başkanlığı, Vatikan kadar güçlendirilmesini savunuyor.  ( 4 )

Başka bir demecinde,  Papanın Türkiye ziyaretini “ Kutsal ittifak ve Müslümanlığın önünü kesmeye çalışmak “ olarak yorumlamış.

Kent Konseyi toplantısında iddia edildiği gibi, bu külliyenin yapılmasına ön ayak olan kişi eğer Mehmet Çiçek ise Bodrum’un huzuru kaçar gibi görünüyor.

Böylesi devasa bir dini külliyenin,  Bodrum gibi bir yerde yapılması siyasi tartışmaları, açıklamaları, toplantıları, gösterileri, protestoları ve siyasi demeçleri beraberinde getireceğini,  bu projenin hamileri bilmiyor mu? Tabii ki biliyor!

O vakit bütün bu patırtı kütürtü içindeki siyasi hedef ne?

Son seçimler Bodrum seçmen profilini, Atatürkçü ve sosyal demokrat olarak tescil ettiğine göre;

CHP, Külliye projesinin tüm aşamalarında kendi belediyelerinde ret verdiği için bu işten siyasi avantajla çıkar ve AKP aleyhine bir koz olarak kullanır.

Gelelim, halkın,  Külliye projesinin sahibi olarak gördüğü AKP’ye.

Halk turizmdeki düşüş ve mülteci problemi ve dolayısıyla ekonomik kriz yaşarken al sana bir de Külliye demek AKP ye bir siyasi yarar sağlamaz.

AKP’nin Muğla ve ilçelerinde oy artırma stratejisini Muğla Büyükşehirle kavgalı ilçe belediyelere gitmeyen hizmetler algısı üzerine yürüttüğü hepimizin malumu. AKP Muğla ve ilçelerinde “onlar kavga biz ise hizmet üretiriz” sloganı kullanıp bunu da yaptıkları yol, hastane ve alt yapı tesisleriyle destekleyerek oy artırma çalışmasındalar.

AKP yönetimi hâlihazırda TOKİ projesi hakkında halkı ikna edememiş ve problem yaşarken Külliye meselesinin de bu sorunun üstüne binmesini ve birleştirilmesi tercih etmez. En azından zamanlamasını tercih etmezdi.

Külliye projesi hakkında yapılacak eleştirilere AKP’nin sessiz kalmayacağı hatta savunacağını bilen proje hamileri bu sorunu AKP’li siyasilerin kucağında kalacağından eminler.  AKP de bu çocuğu kendi siyasi ideolojisi gereği sokağa atamaz.

Neresinden bakarsanız bakın Bodrum Külliyesi AKP için sorunlu, zamansız ve Bodrum’da oy kaybettiren bir projedir.

Bodrum’da belediye başkanı ve çalışanlarının hapse atılması olayında,  halk iktidarı yani AKP’yi suçladı  İlk yerel seçimde de  AKP Bodrum’da %10 un altında kaldı, tek bir meclis üyesi dahi çıkaramadı.

Yakın zamanda, böylesi bir tecrübesi olan AKP aynı hataya düşer mi? Bence düşmez!

Diyeceksiniz ki Güvercinlikteki hoteller, TOKİ,  Kilisebükü, Rüzgârgülleri dayatmaları oy kaybettirir ama yaptılar!

Evet haklısınız.

Ama arada bir,  ama çok şey değiştiren fark var. Yukarıda sayılanların hepsi ekonomik rant sağlayıcı şeyler,  Külliye ise sadece dini, siyasi ve demografik dönüşümü sağlayıcı bir proje.

O vakit kim neden bu projeyi Bodrum’a dayatıyor.

 “ SÖZDE ÜST AKIL” bir taşla tam 3 kuş vurmayı hedefliyor.

1. Bodrum’da siyasi islam çalışmaları için önemli bir üs kazanmak

2. Bodrum’u “ dini tesisi savunanlar ve ret edenler” diye sözde iki kutba bölüp, ayrıştırıp sonrada çatıştırarak yerelde siyasi zafer kazanmak. Özellikle bu strateji Paralel yapının bir zamanlar Türkiye’nin genelinde uygulayıp, başarılı olduğu bir taktiktir.

3. Bir zamanlar birlikte yol yürüdüğü AKP’ye oy kaybettirmek.

Bodrum’un her köyünde bir camii vardır, olmayan Torba köyüne de CHP’li Mehmet Kocadon tarafından camii 4 yıl önce yapılmıştır.

Bodrum halkı camiye yâda dini tesise yıllardır karşı çıkmadı, çıkmazda çünkü Bodrum halkı dini siyaset için değil maneviyat için sahiplenir.

 

 

(1)    http://kenttv.net/haber.php?id=31029

(2)    http://www.milliyet.com.tr/2006/02/16/siyaset/siy01.html

(3)    http://www.muglahaber.com.tr/bodrumda-4-bin-kisilik-iftar/

(4)    http://www.hurriyet.com.tr/diyanet-e-vatikan-modeli-onerdi-284476

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com