27 Şubat 2021 Cumartesi

MİLAS ve MUMCULAR'ın ÇÖP SORUNU ÇÖZÜLDÜ

BHM
31.07.2018 17:48
MİLAS ve MUMCULAR'ın ÇÖP SORUNU ÇÖZÜLDÜ
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Bodrum Mumcular ve Milas Vahşi depolama alanlarındaki rehabilitasyon çalışmaları tamamlandı. Torba, Dereköy, ve Menteşe bölgelerinde ise çalışmalar devam ediyor. 
Muğla Büyükşehir Belediyesi, gerek sık sık çıkan çöplük yangınları, gerekse çevreye, insan sağlığına, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarına zarar vermesi ve havayı kirletmesi dolayısı ile Bodrum ve Milas'ın çöp sorununun çözüme kavuşması için çalışmaları hızlandırdı.
 
Bodrum Mumcular’daki 25 bin 668 metrekarelik ve Milas’taki 42 bin 173 metrekarelik düzensiz depolama alanlarında rehabilitasyon çalışmalarını tamamlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Dereköy 132 bin 014 metrekare düzensiz (vahşi) depolama, Bodrum Torba 253 bin 603 metrekare vahşi depolama ve Menteşe İlçesi 49 bin metrekare vahşi depolama alanlarında da rehabilitasyon çalışmalarına devam ediyor. 
 
Konu ile ilgili Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, gerekli izinleri aldıktan ve yer tahsisi yapıldıktan sonra, çöp gazının gaz bacası imalat edilerek çıkışının sağlandığı Çöp Depolama Sahalarının düzenlenmesi ve doğaya kazandırılması sonucu Muğla'nın en az 25 yıl çöp sorunu olmayacağını ifade ederek ekledi:
 
“Doğası, tarihi dokusu, eşsiz kıyıları ile Muğlamız ülkemizin ve dünyanın en özel şehirlerinden. Yüzde 68 orman varlığı ile yeşilin, 1480 km kıyı şeridi ve eşsiz koyları ile de mavinin her tonunu sergileyen Muğlamızda çevremizi korumak ve gelecek nesillere korunmuş bir şehir bırakmak için projeler üretiyor, yatırımlar yapıyoruz. Katı Atık Düzenli depolama tesisleri, hafriyat alanları, geri dönüşüm tesisi, kıyılardan teknelerle atık toplama ve vahşi depolama alanlarının rehabilitasyonu hizmetlerini hayata geçirdik. Vahşi depolama alanlarının Büyükşehir Belediyemize devri sonrası rehabilitasyon çalışmalarını başlattık. Bu alanları tekrar doğaya kazandırıyor, çevre kirliliğinin, çöplük yangınlarının önüne geçiyoruz. Düzenli katı atık tesislerinden Bodrum’u yaptığımızda ve vahşi depolama alanlarının rehabilitasyonunu tamamladığımızda Muğlamızın 25 yıllık çöp sorununu çözmüş olacağız” dedi.
BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com