06 Aralık 2023 Çarşamba

NEVZAT KANBER: "BODRUM’DA MEMUR MAAŞI AÇLIK SINIRININ DA ALTINDA!"

BHM
22.02.2022 14:08
NEVZAT KANBER:
İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber, giderek ağırlaşan ekonomik koşullar nedeniyle Bodrum'a gelmekten korkan, ataması yapıldığı halde Bodrum'da ev bulamadığı için atama hakkından vazgeçen kamu personeli için iktidara çağrıda bulundu.

BODRUM’DA YAŞAYAN MEMURA KİRA DESTEĞİ VERİLSİN

Bir zamanlar Halikarnas Balıkçısı’nın ‘sürgün’ yeri olan Bodrum, bugün memurun ‘sürgün’ yeri oldu! Ekonomik krizle birlikte ekonomik kaybı derinleşen, maaşı kuşa dönen memurlar, Bodrum’da yaşamaktan korkar hale geldi!

Bugün Bodrum Devlet Hastanesi’nde branş doktoru yok denecek kadar az! Neden? Çünkü, hekimler, kıt kanaat geçinebildikleri maaşlarıyla Bodrum’da yaşayamıyor!

Şimdi yeni devlet hastanesinin açılmasını bekliyoruz. Yapımı yılan hikayesine dönen bu hastanenin, aralık ayında biteceği söylenmiş olmasına rağmen, inşaat aşaması hala sürmektedir! İyimser bir tahminle turizm sezonu öncesinde ‘yeni’ hastanenin hizmete başlayacağını varsayarsak, bu hastanenin hekimi, hemşiresi, sağlık personeli, memuru, hizmetlisi Bodrum’da nasıl yaşayacak, hiç düşündünüz mü? Mevcut Bodrum Devlet Hastanesi, kadrosuna alacak doktor bulmakta zorlanırken, ekonominin bu kadar darboğaza düştüğü, memur maaşlarının içler acısı hale geldiği bu dönemde, yeni hastaneye ‘doktor’ bulabilecek misiniz? Bodrum’u ‘sürgün’ yeri gibi gören memurları, burada kıt kanaat yaşamaya mahkum ederken, onların konut ihtiyaçlarını nasıl gidereceksiniz?

Düşünün bakalım, Bodrum’da son bir yılda dört beş katına çıkan ev kiralarını, hangi memur maaşı karşılayabilir?   Bütçesine uygun ev bulamayan sağlık çalışanımız ne yapacak? Hastane bahçesine çadır mı kuracak?

Bodrum, özellikle pandemi döneminden sonra doktorların, öğretmenlerin, sağlık ve eğitim emekçileri başta olmak üzere tüm kamu personelinin köşe bucak kaçtığı bir ilçe haline geldi. Pandemiden önce Mumcular gibi uzak ve kırsal mahallelerde az da olsa bütçeye uygun kiralık ev bulabilen memurların gücü artık Mumcular’a bile yetmiyor! Çünkü yaşam şartlarının her gün biraz daha ağırlaştığı Bodrum’da bir memur maaşıyla ev bulmak imkansız hale geldi.

Kaldı ki Mumcular’a yapılan cezaevine yeni memur atamaları yapılacak. Peki o memurlar nerede yaşayacak? Bir memur maaşının asgari ücretle neredeyse denk olduğu Türkiye’de, 3 bin liradan başlayan ev kirasını kim, nasıl ödeyebilir? Hiç düşündünüz mü?

Öğretmenler de aynı durumda! Yıllar sonra ataması yapılan öğretmenler bile, Bodrum’da yaşayabilecek bir ev bulamadıkları için atama haklarından feragat ediyorlar! Özel okullarda çalışan öğretmenlerin hali daha da içler acısı! Tüm gün okulda çalışmalarına, hafta sonları ve akşamları özel ders vermelerine rağmen onlar kadrolu öğretmenlerin yarısı kadar kazanabiliyorlar!

YA LOJMAN YAPIN, YA DA MEMURA KİRA DESTEĞİ VERİN

Memurların alım gücü giderek düşerken, enflasyon ise çığ gibi büyüyor. Temel ihtiyaç ürünlerine gelen zamlarla eriyen ücret artışınız, Türkiye koşullarında yoksulluk sınırının altında kalırken, Bodrum gibi turizm ekonomisi olan kentlerde ve büyükşehirlerde memur maaşları açlık sınırına denk düşüyor! Bunun adı yoksullaşmadır. Daha da vahim olanı, Bodrum gibi turizm kentleri, yakın zamanda kamu personeli bulamayacak hale gelecek! Ne doktor bulabileceğiz, ne öğretmen! 

Bunun önlemini derhal almanızı bekliyoruz. Kamu çalışanlarına bir an önce ya lojman yapın, ya da ‘büyükşehir tazminatı’ gibi, kira desteği verin! Başka çözüm yok!

Şimdi soruyoruz:

-Bodrum’da yeni açılacak devlet hastanesinin hekim ve personelinin konaklama ihtiyacı için bir tedbir düşünüyor musunuz?

-Bodrum’da satışa sunduğunuz hazine arazilerinden bir ya da birkaçına sağlık çalışanları, öğretmenler ve kamu personeli için lojman niteliğinde konutlar yapmayı düşünüyor musunuz?

-Kısa vadeli çözüm olarak, Bodrum gibi turizm kentlerinde görev yapacak kamu personeline ‘bölge tazminatı’ adı altında kira yardımı yapılması için bir adım atmayı düşünüyor musunuz?

- Ataması Bodrum’a yapılan ve bundan sonra da yapılacak olan bütün memurlarımızı gerçeklikten uzak, açlık sınırının çok altında bir hayata mahkum ettiğinizi ne zaman göreceksiniz?

Kamuoyu önünde sizden cevap bekliyoruz.

Nevzat KANBER

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com